Slovenska tvornica obuće Peko, koja se nakon lanjskog neuspješnog pokušaja prodaje nalazi u sanaciji, polako se stabilizira i dolazi do obrtnih sredstava prodajom nagomilanih zaliha roba i prodajom dijela prodajne mreže na području bivše Jugoslavije, izjavio je za direktor uprave Peka Slavko Despotovič. Prema prvim procjenama, Peko je u 2013. godini ostvario 23 milijuna eura prihoda od prodaje na razini cijele skupine koja zapošljava nešto manje od 700 djelatnika, što je pad od 35 posto u odnosu na prethodnu, ali ove godine planira prihod od 30 milijuna eura i proizvodnju 220 do 230 tisuća pari obuće. Tvrtka je uspjela izbjeći stečaj nakon što su joj lani jedno vrijeme, nakon neuspjelog preuzimanja firme od osiječkog Osimpexa, bili blokirani računi, a proizvodnja stajala.
Slovenska tvornica obuće Peko, koja se nakon lanjskog neuspješnog pokušaja prodaje nalazi u sanaciji, polako se stabilizira i dolazi do obrtnih sredstava prodajom nagomilanih zaliha roba i prodajom dijela prodajne mreže na području bivše Jugoslavije, izjavio je za ljubljanski dnevni list "Dnevnik" direktor uprave Peka Slavko Despotovič.
Prema prvim procjenama, Peko je u 2013. godini ostvario 23 milijuna eura prihoda od prodaje na razini cijele skupine koja zapošljava nešto manje od 700 djelatnika, što je pad od 35 posto u odnosu na prethodnu, ali ove godine planira prihod od 30 milijuna eura i proizvodnju 220 do 230 tisuća pari obuće.
Tvrtka je uspjela izbjeći stečaj nakon što su joj lani jedno vrijeme, nakon neuspjelog preuzimanja firme od osiječkog Osimpexa, bili blokirani računi, a proizvodnja stajala.
Prodaja Peka u kojemu je većinski vlasnik država sa svojim fondovima propala je u svibnju prošle godine, nakon što je vlada od Osimpexa, hrvatskog potencijalnog kupca, zatražila nova bankovna jamstva i postavila dodatan uvjet kojim bi Peko ponovno mogla kupiti za simbolički 1 euro ako Osimpex ne bi ispunio uvjete iz ugovora. Prije toga, neostvarenim ugovorom bilo je određeno da će Osimpex kupiti Peko za dva milijuna eura i dokapitalizirati ga sa još 6 milijuna eura.
Iako se računalo da je nakon toga stečaj tvrtke neizbježan, nova je uprava s bankama uspjela osigurati moratorij na dospjele kredite i izraditi sanacijski program kojim je za oko 15 milijuna starih gubitaka smanjen osnovni kapital tvrtke. Uveden je i novi model korporativnog upravljanja s jedinstvenom nabavnom i cjenovnom politikom na razini cijele skupine.